top of page

її голос

fon_scetch2.jpg

ВЖЕ СТВОРЕНІ

Kiev_2

Тетяна Корнієнко

met.png

м. Київ

Календар з портретами українських мисткинь, серед яких Поліна Райко.

Тетяна Корнієнко – діджитал художниця, яка тимчасово проживає в Мадриді через війну російської федерації проти України, організовує виставки в Україні та за кордоном і таким чином знайомить іноземців з українською культурою. Наприкінці 2023 року проєкт "Українські мисткині" переміг у Каталонському конкурсі феміністичного мистецтва в категорії "пластичне мистецтво".

Юлія Ратушняк-Брилінська

met.png

Кривий Ріг

Авторські керамічні вироби за мотивами малюнків Поліни Райко.

pic_47.jpg
KrRig
Khar_01

Ольга Оніщук

met.png

м. Харків

Присвята Поліні Райко.

Будинок-музей української художниці Поліни Райко (розташований в Олешках, Херсонська область) був сильно пошкоджений, а значна частина її творів втрачена внаслідок затоплення, спричиненого руйнуванням Каховської греблі путінською армією.

pic_48.jpg

Ольга Курська

met.png

Черкаси

Скриня Поліни Райко. В роботі використано ящики від снарядів.

#МистецтвоНаУламкахВійни

pic_49.jpg
Cherkass

платформа “Культурні сили України”.

met.png

м. Херсон

Стіни культури”

червень 2023 року

 

“Стіни культури” ініціювали активісти “Культурних сил України” з метою створення муралів на деокупованих і прифронтових територіях.

В Херсоні художники Денис Lipton, Вікторія Калашник (Ms. Chestnut),  Олександра Главацька розмальовували не тільки стіни, але й бетонні укриття на зупинках громадського транспорту. На розпис одного з укриттів художників надихнули малюнки Поліни Райко.

Олена Зінченко

met.png

Село Яблунівка, Київщина

«Про музей Поліни Райко я дізналася вже після того, як його підтопило в Олешках. Дізналася з емоційних повідомлень херсонського художника Семена Храмцова.
Вода зійшла. Більша частина творчого надбання Райко розмокла.


Було дуже жаль.

А сьогодні мені випала нагода побувати на благодійному заході у с. Яблунівка, що на Київщині. І, о диво, організатори запропонували всім бажаючим взяти в руки пензлики і фарби та повторити елементи з творчості Райко, аби нести далі знання про наївний живопис цієї унікальної жінки.
Розмальовувати було дуже легко і приємно, як у дитинстві.


Радію, що хоч на крапельку долучилася до збереження пам'яті про таку нашу художницю».

pic_50.jpg
Kyiv_6
Kiev_3

Український Дім

met.png

м. Київ

Серпень-вересень 2023. Український Дім. Виставка «Поліна Райко. Зникоме». Колектив називає експозицію «реакцією на руйнування будинку-музею художниці в Олешках, що сталося внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими окупантами».

 

Трактування образів в експозиції спирається на матеріали книги «Дорога до раю» (2005 р., видання ГО Центр культурного розвитку «Тотем»).

Музей Івана Гончара

met.png

м. Київ

Вересень-листопад 2023. Виставка "Спецоперація "Зруйнувати рай" на подвір'ї музею. Представлені світлини розписаних інтер’єрів хати Поліни Райко, зафіксовані експедиційною групою Музею Івана Гончара у 2013 році.

"Історія Поліни Райко — це той шлях самотерапії, який може стати в пригоді кожній травмованій війною людині, адже мистецтво дає надію", — кажуть організатори виставки.

pic_51.jpg
Kiev_4

Супермакет «Сільпо»

met.png

м. Херсон

Kherson

Мистецький Арсенал

met.png

м. Київ

Інсталяція, присвячена Поліні Райко, на виставці «Чисте мистецтво», 2017.

«Чисте Мистецтво» – це виставка-розповідь про «наївних» митців і їхнє мистецтво, доповнена їхніми працями, створеними на «концептуальній» межі з сучасним, авангардним, народним мистецтвом. 


Між професійним (академічним) та традиційним (народним мистецтвом є невеликий масив надзвичайно цікавого арту, який називають наївним, аутсайдерським, аматорським, істинним та іншим. Це мистецтво створили самоуки, які не могли без малювання. Ні техніка, ні матеріали, ні комерційні мотиви не були визначальними в їхній праці, а тільки чисте бажання творити. 

(з релізу виставки)

В анотації до виставки зазначено, що творчість і весь будинок Поліни Райко – "справжня знахідка і абсолютно унікальний артефакт".

10_1.jpg
Kiev_5

Тетяна Адаменко

met.png

м. Дніпро

«Я вже не побачу будиночок Поліни Райко таким, яким він був, але зроблю все, що зможу, щоб увиразнити голос Херсонщини»

pic_52.jpg
D_2

NADYA DZYAK Надя Дзяк

met.png

м. Київ

Український бренд NADYA DZYAK створив колекцію, натхненням для якої послужила творчість художниці-наївістки Поліни Райко, чий дім-музей в Олешках затопило після підриву росіянами Каховської дамби.

 

У вересні 2023 колекція була представлена на London Fashion Week у межах Ukrainian Fashion Week International Season SS24 завдяки підтримці програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

 

фото: London Fashion Week – Spring Summer 2024 Ukraine Fashion Council

pic_53.jpg
Kyiv_7

Благодійний фонд ім. Поліни Райко, Наталя Риженко, Семен Храмцов

met.png

м. Херсон

«Примари Райко» – одяг з провінції у стилі наїв


Благодійний фонд ім. Поліни Райко та Наталя Риженко створили колекцію одягу, що поєднує образи з фресок олешковської художниці Поліни та речі, що були у вжитку та отримали друге життя. Автори говорять, що це дизайнерський одяг з користю для довкілля і мистецтва, адже колекція дає друге життя двом явищам: одягу, який вже носився, та творчості самої Поліни Райко, яка не існує на жодному полотні, крім стін її будиночку у містечку Олешки Херсонської області.
 

Колекція не претендує відтворити Поліну в тканині. Натомість, впізнавані образи з творчості художниці супроводять власників у буремні будні. Леопарди, риби та птахи зі стін її будинку готові розлітатись примарами по світу та розповідати історії кожному, хто готовий почути.

Колекція була виставлена у Музеї Сучасного Мистецтва Херсону.

Семен Храмцов, куратор виставки:

«Примари – це приклад концептуального дизайну, який переосмислює і модернізує культурний спадок Поліни Райко. Перевикористання одягу йде разом з реінкарнацією художниці. Фрески стають модою, статика стін – динамікою тіл, живопис – графікою, панно розпадається на образи, які стають відокремленими. Кольоровий райський світ Поліни трансформується в монохромну земну буденність Риженко».

pic_54.jpg
kh_3

Оля Лаптева

met.png

м. Нова Каховка

«Херсон».

Графічна робота – рефлексія на затоплення будинку Поліни Райко.

pic_55.jpg
Kahovk

PinchukArtCentre

Кураторки виставки: Тетяна Кочубінська та Тетяна Жмурко

met.png

м. Київ

«Свій простір»,

групова виставка, 2019

В одній з зал PinchukArtCentre відтворено «свою кімнату» Поліни Райко.

«У своєму будинку із семи невеличких кімнат Райко створила власну «іконографічну систему» сюжетів і образів, які описують її земне життя та уявлення про життя після смерті.


Не маючи професійної освіти, Поліна Райко почала творити лише наприкінці 1990-х років. Причиною тому стала вимушена трагічна самотність: утрата чоловіка, доньки і сина дала вихід хтонічній енергії. У житті Поліна Райко втілювала стереотипний образ відлюдниці — «напівбожевільної» жінки, яку зазвичай не розуміє і засуджує суспільство. Усамітнення відкрило для художниці можливості необмеженої творчої свободи, фізично замкненої, однак, у просторі «своєї кімнати».


Художниця Анна Щербина вступає в діалог з «кімнатою» Поліни Райко і створює аудіороботу. Вимовляючи зооморфні нутряні звуки, вона ніби підіймає з глибин щось домовне, архаїчне, тваринне, дотичне до фізіологічних інстинктів, протилежних до соціального і владного…»

З концепції виставки

 

Фотозйомка: Семен Храмцов. Благодійний фонд ім. Поліни Райко

pic_56.jpg
Kiev_04

Центр культурного розвитку «Тотем»

Кураторка Олена Афанасьєва

met.png

м. Олешки

«Ніч в будинку Поліни Райко»

 

Арт-резиденція на одну ніч в рамках фестивалю «Terra Futura» – можливість провести час сам-на-сам з будинком Поліни Райко, в якому її вже нема, але її є мистецтво. Можливість прислухатися, відчути, заснути і побачити сон.

pic_57.jpg
Kherson_2

Центр культурного розвитку «Тотем»

Кураторка Олена Афанасьєва

met.png

м. Херсон

«Цюрих 2021»: журнал коміксів про життя та творчість Поліни Райко

 

Акт співтворчості молодих художників у діалозі з мистецьким феноменом Поліни Райко – унікальної художниці наїву з міста Олешки на Херсонщині, яке за радянських часів носило назву Цюрупинськ (молодь говорила «Цюрих»). Менторкою була відома художниця коміксів з Берліну Марлен Краус. 

pic_57ч.jpg
Kiev_08

Бренд «OLIZ»

met.png

Україна

Хустка з фрагментом розпису Поліни Райко.

Хустка була виготовлена українським брендом OLIZ.

У грудні 2023 у французькому та українському представництвах при ООН під час допрем’єрного показу документального фільму «Слава героям» про війну Росії проти України його автор – французький філософ та режисер Бернар-Анрі Леві, – продемонстрував цю хустку для підсилення своїх слів. Фільм Леві починається кадрами підриву Каховської ГЕС. Через цю катастрофу були затоплені 80 населених пунктів, зокрема Олешки, де розташований будинок-музей української художниці Поліни Райко.

Згодом таку хустку вдягнула французька актриса Єва Грін на знак підтримки України та її культурної спадщини.

pic_59.jpg

Бренд «Ґроно»

met.png

м. Львів

Бренд створив скатертину «Дорога до раю», яка отримала свою назву завдяки першому і єдиному каталогу мистецьких робіт Поліни Райко з однойменною назвою, а також серію керамічних свічників «Квіти Поліни», в основу яких лягли фрагменти унікальних розписів будинку херсонської художниці Поліни Райко. Усі вироби — результат якісної ручної роботи львівських майстрів. Керамісти набивають свічники вручну, потім  допрацьовують деталі і покривають емаллю та оздоблюють ангобом.

pic_60.jpg
Lv_01

Juni
(Brooklyn based textile studio, USA)

met.png

США

«Ода жінкам-мисткиням»

(акварель, папір)

 

Від авторок:

Це від імені двох геніальних жінок Поліни Райко і Марії Примаченко і від імені всіх мисткинь, роботи яких знищила війна.

Минулого тижня Путін спалив музей в Іванкові, а разом з ним 25 робіт Марії Примаченко. Також путинська армія окупувала місто Олешки, де Поліна Райко розписала свій дім, і ми не знаємо, в якому він стані.

Так от це маленький посил Путіну і всім, хто вбиває і знищує заради грошей і влади.

pic_61.jpg
usa

Енжі Сіверія

met.png

Берлін, Німеччина

Квітень 2024.

“А4, Кулькова ручка”. Щорічний арт-проект рисунків кульковою ручкою на офісному папері А4. Галерея «Карась», Київ.

Експозиція «Український щоденник 2022-2023».

Серія малюнків «Пів дороги до Раю», «Ми все ще чекаємо», «Ми все ще любимо».

pic_67.jpg
berlin
pt2.jpg
pic_62.jpg

Проєкт «Насіння Поліни Райко» підтримано в рамках програми (re)connection UA 2023/24, що реалізується ГО “Музей сучасного мистецтва” та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF) у партнерстві з UNESCO і фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів.

 

Програма (re)connection UA 2023/24 спрямована на відновлення зв’язків між митцями та їх аудиторіями, підтримку художників/иць як áкторів у збереженні культурної ідентичності України, втілення нових підходів до культури пам’яті, посилення стійкості та адаптивності інституцій, громад, митців до викликів воєнного часу.

xx6.jpg

Центр культурного розвитку Тотем © 2024

SS_09.png
bottom of page